Meta planira otpuštanje 20% i više zaposlenih. Investitori presrećni.

Foto: Trender/Midjourney

Podeli ovaj članak

Troškovi razvoja veštačke inteligencije (AI) iz godine u godinu rastu, a zarade nigde. Nervoza sve više raste, a sve se više obraća pažnja na upozorenja koja su ranije davali stručnjaci. AI će biti izgovor za loše odluke menadžmenta, a jedini profit će biti moguć otpuštanjima. Sa njima se već krenulo, a poslednji koji je to uradio bio je Džek Dorsi.

Slično se sada očekuje i u Meti. Direktor Mark Zakerberg koji je prošle godine za neverovatne novce dovodio AI stručnjake za svoju diviziju, sada gleda gde da skrati troškove.

Prvo je krenuo sa otpuštanjima šefova, nezadovoljan njihovim napretkom, sada su na redu svi ostali.

Razlog je što su Metini troškovi otišli u nebesa. Procene su da će Meta samo tokom 2026. potrošiti do 135 milijardi dolara na AI.

Zakerberg i suvišni

Sada, prema izvorima koje citira Reuters, kompanija planira još jedan veliki talas otpuštanja koji bi mogao da pogodi čak 20% ili više zaposlenih. To se ocenjuje kao jedan od najjasnijih znakova da Meta daje prednost velikim AI ulaganjima u odnosu na ljudsku radnu snagu za koju Zakerberg veruje da će uskoro postati suvišna.

Zakerberg je jasno stavio do znanja da teži većoj efikasnosti rada u eri veštačke inteligencije, tvrdeći ranije ove godine da „počinju da se pojavljuju projekti za koje su ranije bili potrebni veliki timovi, a sada ih može obaviti jedna veoma talentovana osoba.“

Godina efikasnosti uz otkaze

Kompanija nije direktno demantovala izveštaj Reutersa, ali je izrazila sumnju u navodne planove koji bi mogli da utiču na više od 15.000 radnika.

„Ovo su spekulativni izveštaji o teorijskim pristupima“, rekao je portparol Mete, Endi Stoun.

Ako se potvrdi, to bi mogao biti jedan od najvećih talasa otpuštanja u istoriji kompanije. Meta je 2022. otpustila 11.000 zaposlenih, a početkom 2023. Zakerberg je najavio „godinu efikasnosti“, uz dodatnih 10.000 otkaza.

Ova smanjenja ne deluju kao znak da Meta ima problema sa finansiranjem. Kompanija planira da potroši čak 600 milijardi dolara na izgradnju AI data centara do 2028. Takođe je nedavno bila u kupovini. Prošle nedelje preuzela je platformu nalik Redditu, Moltbook, naseljenu AI botovima, kao i kineski AI startup Manus AI za između 2 i 3 milijarde dolara.

Investitori optimistični

Investitori su, međutim, optimistični. Kao i svaki put kada neko najavi otpuštanja, berza pozitivno reaguje, akcije skoče. Tako je bilo u slučaju Dorsijeve kompanije Block, tako je i u Zakerbergovom slučaju.

Glasine o otpuštanjima deo su šireg trenda u tehnološkoj industriji. Kompanije poput xAI Ilona Maska, australijski Atlassian i Amazon otpustile su hiljade zaposlenih samo ovog meseca.

Priče o otpuštanjima prate izveštaji o sjajnim finansijskim rezultatima, novi inovacijama, novim projektima. Investitori presrećni, zaposleni otpušteni.

Zabranjeno preuzimanje teksta bez navođenja Trendera kao izvora i linka ka originalnom tekstu.

Popularno

Kina odobrila prvi moždano-računarski čip za komercijalnu upotrebu. Zove se NEO

Kina je upravo odobrila prvi moždano-računarski čip na svetu...

SFRJ model: Poslodavci u Sloveniji grade i kupuju stanove za zaposlene

Oni koji su radni odnos započinjali u bivšoj SFRJ, ...

Harari: Dugoročne posledice veštačke inteligencije videćemo za 200 godina

Pre šest godina Juval Noa Harari, poznati istoričar, izazvao...

Čovek optužen za strašne stvari počinje da radi u OpenAI

Dok se u Evropi pokušava da se razvoj veštačke...